Jak přežít rozvod?

To je takové to, když si myslíte, že si s manželem pořídíte druhé dítě a on si na místo toho, pořídí druhou ženskou.

Nebo si druhého chlapa pořídíte vy.

Nebo taky ženskou, nebo on chlapa.

Případně se vaše životní cesty natolik rozcházejí, že po nich už nemůžete jít společně.

A spousta dalších důvodů, které ale vedou k jedinému.

K rozvodu.

Není a nebude to jednoduché. Už navždy vám to změní život. Nikdo ale netvrdí, že k horšímu, i když to teď tak může vypadat.

Jak se s tím vypořádat? Jak rozvod přežít?

Dejte si čas. Bolí to a bolet to nějakou dobu bude.  Je to překvapivě ostrá bolest, kvůli které se, občas nedá ani dýchat. Když ji ale dáte čas, otupí. A nakonec se z čirého zoufalství může stát dokonce radost, i když je to možná aktuálně těžko k uvěření.

Zkuste přestat řešit, co mohlo, nebo mělo být jinak. Je úplně zbytečné zabývat se věcmi, které už nemůžete změnit. Situace je jasně daná, nesnažte se to vší silou zvrátit. Snažte se z toho vycházet. Přemýšlejte nad tím, co chcete dělat teď. Ne nad tím, co jste měla, nebo neměla dělat jinak v minulosti. Nic to nezmění a nikomu tím nepomůžete. Jen zbytečně plýtváte energií i emocemi.

Nezapomínejte, že v tom nejste samy. Je nás téměř 50%. Bylo to skoro 1:1, jestli se to povede. A nepovedlo. Je to blbý, ale když nejde o život… Důležitý je, se z toho neposrat!

Rozvod není konec, ale začátek

Začátek, který vám dává naději. Naději na to znovu zažít lásku, poblouznění, motýly v břiše, blízkost, porozumění a pocit sounáležitosti. Znovu se budete hloupě usmívat jen při pomyšlení na něj…

V manželství jste jen tak přežívaly, protože jste chtěly udržet rodinu? Tak teď už nemusíte, teď můžete začít zase žít! Co jste chtěly v životě vždycky dělat? Co vás naplňuje? U čeho cítíte takové uspokojení, že nemáte čas přemýšlet nad ničím jiným? Dělejte to!

První půl rok toho v noci asi moc nenaspíte a budete přemýšlet, kdo, co, proč a jak. Spoustu nocí propláčete, protože budete nešťastné, spoustu proto, že budete strašně naštvané a nebudete vědět, jak se všech těch myšlenek a emocí zbavit.  

K tomu chci říct jen jedno. Tohle všechno je naprosto normální! Stejně tak jako to, že se vám udělá špatně a převrátí žaludek, když vám od něj přijde jen zpráva, nedej bože když volá. Tohle všechno, ale postupně odezní a vy budete nakonec zase svobodná. Takže vydržte. I když se vám aktuálně možná hroutí kompletně celý svět, na konci toho tunelu je světlo. Není a nebude to jednoduché, ale skončí to a vy půjdete se vztyčenou hlavou dál.

Pokud hledáte bezplatnou psychologickou, nebo psychoterapeutickou pomoc není to žádná ostuda a najdete ji tady.

A pokud vás zajímá jak to celé probíhá, tak mrkněte na článek zde.2 thoughts on “Jak přežít rozvod?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *