JAKÉ JSOU MOŽNOSTI PRÁCE PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ?

Končí vám rodičovská dovolená, jste samoživitelka a potřebujete pracovat? Potom máte hned několik možností co dál. Pokud se vám podaří dostat děti do státní školky, což není pravidlem, je ranní odvedení do školky a odpolední vyzvednutí před půl 5 za podmínky, že si v mezidobí splníte nejméně osmihodinovou pracovní dobu i s obědem, výkonem hodným supermana, nebo spíš super mámy. Pokud jste jednou z nich a zvládnete plný úvazek klobouk dolů! Pokud se to ale nepodaří, jsou zde i další možnosti.

Práce na zkrácený úvazek po RD

Jako nejlepší možnost se tak jeví zkrácený úvazek. Taky si pamatujete, jak politici před volbami hlásali jeho podporu? Tak realita je taková, že žádná podpora není a zaměstnavateli se samozřejmě už jen kvůli administrativní, ale také daňové a personální politice vyplatí víc vzít někoho na plný úvazek, než samoživitelku na úvazek částečný. Pokud se vám ale zkrácený úvazek podaří sehnat, je to výhra v loterii.

Práce na OSVČ po rodičovské dovolené

Další možností je volná noha, neboli stát se OSVČ. Hlavním přínosem zde bude časová flexibilita. Hlavním problémem pak nutnost platit sociální a zdravotní pojištění, které se vypočítává z průměrné mzdy, která je aktuálně 34 077 Kč. Na sociálním a zdravotním, tak letos zaplatíte 4 896 Kč. Plus by bylo samozřejmě hezké si vydělat i něco navíc na uživení dětí a sebe. Navíc si budete muset neustále shánět práci a nastavovat spolupráce a ceny tak, aby se vám to aspoň trochu vyplatilo.

Osoba celodenně pečující o dítě do 7 let a možnosti práce

Ale nezoufejte, je tu totiž ještě 4. možnost.  A to sice stát se osobou celodenně pečující o dítě do 7 let. Do kategorie osob celodenně, osobně a řádně pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, můžete být podle zákona zařazena tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti a dítě nechodí na víc, jak 4 hodiny denně do školky. V této situaci za vás bude platit zdravotní pojištění stát. Přičemž zde existuje i možnost přivýdělku, který vás z kategorie státních pojištěnců nevyřadí.

Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění totiž nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně. Je ovšem třeba pamatovat i na další limity těchto možností přivýdělku – např. na dohodu o provedení práce je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za jeden kalendářní rok.

Nemůžete se tedy stát zaměstnancem ani provozovat samostatnou výdělečnou činnost, ale můžete mít třeba 10 dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně, klidně i doplněné o nějaké dohody o pracovní činnosti do 2 500 Kč. Takže dítě můžete dát na 4 hodiny denně do školky a vy můžete chodit na různé brigády na dohodu.

Pokud si zrovna procházíte rozvodem a zajímá vás jak to celé probíhá, více najdete tady.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *